TaksitMarket Banner Image

Google Tensor G5 Hakkında Gelişmeler

''Bilgiyi Yeniden Tanımla''

Google, Tensor G5'i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Google, bir süredir Samsung Exynos tabanlı işlemcileri kendi gereksinimlerine uyacak şekilde geliştirerek Tensor adı altında pazara sunma konusunda önemli adımlar atıyor.

Şimdiye kadar, Google'ın mobil çip performansındaki mücadelesi, tamamı Samsung'un işlem düğümleri üzerine inşa edilen ilk üç Tensor çipi ile dikkat çekti ve Qualcomm ile Apple'a yetişmeye çalıştı.

Ancak yeni bir rapor, Google'ın Tensor G5 çipinin geliştirme sürecinde tam kontrolü ele aldığını ve üretim aşamasında TSMC'nin 3nm sürecine geçebileceğini iddia ediyor.

Son dönemde tanıtılan Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro, Tensor G3 yonga seti sebebiyle beklenenin altında kaldı. İronik bir şekilde, bu yeni nesil telefonlar, üç yıl önce piyasaya sürülen Apple A14 Bionic (iPhone 12) işlemcisinden dahi geride kaldılar. Bu durum, Google'ı tamamen özel bir tasarım ve işlemci yoluna yönlendirmek zorunda bıraktı. Şu anda ise gözlerimiz, Tensor G5 yonga setinin üzerindeki perdenin yavaşça kalkmasını bekliyor.

Bilindiği üzere, Google ve Samsung kendi yonga setlerini üretiyor olabilir, ancak ARM tarafından tasarlanan çekirdekleri kullanma yoluna gidiyorlar. Yaklaşan Tensor G4'ün TSMC'nin 4nm teknolojisiyle üretileceği yönündeki sızıntılar ortaya çıkmıştı. Ancak son gelişmelere göre, Google bir sonraki nesilde de Samsung'a sadık kalmaya karar vermiş gibi görünüyor. Bu durumda, muhtemelen küçük iyileştirmelerle karşılaşabiliriz.

Tensor G5 ise, Google'ın büyük olasılıkla Samsung'dan ayrılarak tamamen özel bir çözüme odaklandığı bir alan olacak gibi duruyor. Raporlar, yeni nesil işlemcinin TSMC N3E üretim sürecine sahip olacağını gösteriyor. Ancak 2024 yılı itibarıyla Snapdragon 8 Gen 4 ve Dimensity 8400'ün 3nm üretim sürecine geçeceğini biliyoruz. Bu nedenle, Tensor G5'in rakiplerinden bir nesil geride kalacağı öngörülüyor.

Burada önemli bir faktör var, ki o da Samsung'un yeni nesil üretim sürecinin TSMC ile benzer bir seviyede olup olmadığını kanıtlayabilirse, Google'ın kendi orijinal tesisine bağlı kaldığını görebiliriz. Ancak Pixel 10 ve 10 Pro'nun her durumda önemli bir yükseltme sunacağını söylemek yanlış olmaz.

Diğer taraftan, sızdırılan bilgiler arasında Google'ın Tensor G5 için iki özel GPU geliştirdiği de bulunuyor. Bu noktada Pixel 10 ve 10 Pro, Google'ın kendi özel SoC çözümüne ev sahipliği yapacak. Umarız ki Google, daha önceki Tensor yonga setlerinde yaşanan performans sıkıntılarını aşarak, ham CPU ve GPU performansında rekabetin içine katılabilir.

 

 

Benzer Haberler